Najlepsze metody nauki języków obcych dla dzieci

Język obcy to niezwykle ważny element funkcjonowania każdego współczesnego człowieka. Poszerza on bowiem nasze horyzonty nie tylko wtedy, kiedy przebywamy za granicą, ale także w Polsce. Pomaga osiągać sukcesy zawodowe, a także utrzymywać relacje międzyludzkie. Znajomość języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego to kluczowa umiejętność współczesnego człowieka. To właśnie dlatego warto się go uczyć i to już od jak najmłodszych lat. Pytanie tylko, jaka metoda nauki będzie najbardziej odpowiednia dla Ciebie i Twojego dziecka? Te, ze szkolnej ławki znamy doskonale i niestety nie mamy na nie większego wpływu. Istnieją jednak alternatywy, którym naprawdę warto się przyjrzeć. A na pewno interesującym może się okazać to, co proponuje Szkoła Językowa BEST GERMAN. Zapraszamy do lektury!

Samodzielny, aktywny kontakt z językiem, bądź praca z lektorem

Niezależnie od tego, czy chcemy, by nasze dziecko doszkalało swoje umiejętności językowe, czy też uczyło się języka samodzielnie od podstaw, w większości do wyboru mamy zazwyczaj poniższe dwie opcje.
Po pierwsze: możemy zapisać dziecko do zwykłej szkoły językowej. Będzie w niej uczęszczać na zajęcia, które wysoce prawdopodobnie mogą bardzo przypominać te proponowane w normalnej placówce oświatowej. Ewentualnie możemy też zdecydować się na popularne teraz zajęcia online. Jednak niestety ten typ o wiele lepiej sprawdzi się u dorosłych, niż u dzieci, gdyż dzieciom, szczególnie tym małym i pełnym energii, trudno jest przecież usiedzieć spokojnie w miejscu.
Dlatego naprzeciw przychodzi druga opcja, czyli jak samodzielna nauka języka. Dziecko może np. oglądać bajki obcojęzyczne – albo takie, które pochodzą bezpośrednio z zagranicy, albo też te, które wprost nastawione są na naukę języka (np. Lippy and Messy). To samo dotyczy także zabaw, gier komputerowych, różnych zabawek czy książek. Najpopularniejszą natomiast metodą, nawet dla dorosłych, jest nauka poprzez aplikacje lub z tzw. fiszek, czyli karteczek z obrazkami przedstawiającymi różne rzeczy i ich opis w wybranym języku. Czy to wystarczy?

Zmysły człowieka jako najważniejsze narzędzie do nauki

Mówi się czasem, że ktoś posiada szósty zmysł. Jakąś intuicję czy też przeczucie, które pozwala przewidzieć przyszłość. Do skutecznej nauki wystarczy nam ich tylko pięć… i aż pięć! Wzrok, słuch, dotyk, smak i węch – to właśnie poprzez zmysły poznajemy otaczający nas świat i to niezależnie od tego ile mamy lat. U dzieci są one zdecydowanie najbardziej wrażliwe i gotowe, aby chłonąć nowe informacje. Dlatego właśnie nauka w tym wieku i z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, jest w stanie przynieść najlepsze rezultaty.

Pomimo jednak, że to wzrok jest u człowieka zdecydowanie najlepiej rozwinięty i tego, że według różnych badań to wzrokowców w naszej populacji jest zdecydowanie najwięcej, nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego, dwóch czy nawet trzech zmysłów. Szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Warto też pamiętać, że ten mniejszy procent społeczeństwa stanowią z kolei tzw. słuchowcy czy czuciowcy. Czyli ludzie, którzy o wiele lepiej zapamiętują dźwięki, faktury lub zapachy, aniżeli obrazy. A tradycyjne czytanie książek, pisanie, przepisywanie, czy uczenie się ze słowa pisanego to właśnie zapamiętywanie obrazów, które dla tej mniejszości skuteczne niestety nie będzie.

Dlatego to właśnie z tego powodu metoda Sensolang™ może okazać się tą najlepszą. Polega ona na polisensorycznym odbieraniu świata, nauce języków obcych wszystkimi zmysłami. Już od najmłodszych lat to w ten właśnie sposób poznajemy świat, uczymy się go, obserwujemy i zapamiętujemy całym sobą czyli wszystkimi zmysłami. To najlepsza metoda nauki języków obcych dla najmłodszych, a co z dorosłymi?

Direct Method – czyli mów, myśl, a nawet śnij jak native speaker!

Jedną z ciekawszych metod nauki języków obcych, którą chcemy Wam przybliżyć, jest właśnie metoda tzw. Bezpośredniej komunikacji.

W nauce języka obcego najważniejszy jest zawsze bezpośredni z nim kontakt. Najlepiej taki, jaki od urodzenia posiadamy z naszym własnym – ojczystym. Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby po prostu mieszkanie za granicą. Ale wiadomo, nie każdy chce czy może sobie na to pozwolić.
Direct Method oferuje więc nam podobne warunki, które jednak możemy realizować na miejscu. Zakłada ona, że niezależnie od poziomu znajomości języka, którego chcemy się uczyć, używamy do tej nauki tylko i wyłącznie tego właśnie języka. Co to oznacza?
Poprzez powtarzanie zdań i odpowiedzi, poprzez odpowiadanie na pytania lektora, używamy języka obcego jak naszego języka ojczystego. Nauka metodą bezpośredniej komunikacji służy całkowitemu zanurzeniu się w języku obcym. To oznacza, że uczymy się nie tylko komunikować, ale i myśleć w danym języku, co jest naprawdę niezwykle ważną i użyteczną umiejętnością i przynosi zdumiewające efekty.

W naszej Szkole Językowej BEST GERMAN wykorzystujemy obie zaproponowane powyżej metody nauczania języków obcych. Metoda bezpośredniej komunikacji (direct method) przeznaczona jest dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, metoda Sensolang™ idealnie wspiera rozwój młodszych dzieci i poszerza ich umiejętności językowe.